Гребенников - платформа

Теория и практика в конкретни устройства

Re: Гребенников - платформа

Мнениеот hyparh » Сря Окт 22, 2014 5:39 am

При мен добре се отваря, хубава е мрежата. Аз съм намислил да си взема сярна киселина и да си помеднявам каквото пожелая, но има някои условия с киселината - не я изпращат по куриер, трябва на място да се купи.
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

Re: Гребенников - платформа

Мнениеот Philip » Сря Окт 22, 2014 5:45 am

Има скъпички, но точно каквито трябва спрейове - меден, цинков, алуминиев и какви ли не още.
Много се чудя дали такова покритие ще върши работа?
Наблюдавам - анализирам - променям.
Аватар
Philip
 
Мнения: 1094
Регистриран на: Нед Май 05, 2013 9:55 am

Re: Гребенников - платформа

Мнениеот hyparh » Сря Окт 22, 2014 9:10 am

Предполагам спрейовете вършат работа, но все пак формират слой от микрочастици, докато с галваностегия ще се формира хомогенен плътен слой.
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

Re: Гребенников - платформа

Мнениеот icrow » Сря Окт 22, 2014 10:40 am

Чувaл съм че с рaзтвор нa син кaмък и гaлвaнизaция може дa се помеднявa. Aз няколко пъти съм получaвaл тaкъв меден окис в някой от оргонизaторите ми с водa притовa достa бързо се обрaзувaше. Инaче син кaмък може дa се купи от aгро aптекa aконе се лъжa.
Аватар
icrow
 
Мнения: 1856
Регистриран на: Чет Май 02, 2013 9:49 pm

Re: Гребенников - платформа

Мнениеот hyparh » Сря Окт 22, 2014 10:56 am

За справка - последният пост от стр. 7 :) Тиокарбамидът го имам, остава ми само киселината.
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

Re: Гребенников - платформа

Мнениеот Спиридон » Сря Окт 22, 2014 11:31 am

Филипе,
не знам защо не се отваря при теб . Пробвах през телефона - и там ми се отваря нормално. Ако искаш да го видиш, пусни в http://www.ebay.co.uk търсене по "Woven Wire mesh 80x80 Copper 99 pure" и ще ти излезе.

hyparh,
можеш да минеш и без сярна киселина. Тя, освен всичко друго (опасна за работа и съхранение), е и на специален режим за продажба (явно може да се ползва и за добив на неразрешени субстанции). Не че няма да ти продадат, ако отидеш в съответния магазин лично. Слага се само за повишаване на електропроводимостта, но става и без нея.
Аз точно по този метод исках да си правя сфери за хармонизатор, но намерих готови и така и не опитах със сфера, но пък помеднявах други неща за експеримент.
Покритието се получава толкова по-бързо, колкото е:
- по-висока концентрацията на меден сулфат (меден сулфат пентахидрат е по-точното название, това е синия камък, чистият меден сулфат е бял на цвят, но при разтваряне във вода няма значение кое от двете се ползва);
- по-висока температурата;
- по-силен тока.
Параметрите за получаване на кофти покритие са същите :) .
Т.е. за получаване на качествено покритие е необходимо точно обратното, но пък става по-бавно (бързата работа - срам за майстора :) ) и е добре да се разбърква разтвора начесто, докато се помеднява.

Аз ползвах:
- вода : меден сулфат = 7 : 1 обемно съотношение
- ток от две батерии 1.5V, размер D (т.е. големите), свързани последователно
- стайна температура
Получава се добре прилепнало покритие върху електропроводяща, предварително добре почистена повърхност.
Не съм опитвал още, но би трябвало да се получи добър проводим слой върху диелектрик, ако се лакира с лак с висока концентрация на графит на прах (от четки за ел.мотор например, този от молив не би трябвало да работи добре). Може да се получи и с добавяне на мед на прах (има реакции и за получаване на такава), но лаковото покритие ще стане микро-оргонит и според мен това ще обърка нещата, но пък сигурно може да му се намери друго приложение :).
"Ако животът я беше научил на нещо, то бе, че има случаи, когато не трябва да се връщаш за чантата си, и други, когато трябва. Сега оставаше да я научи как да различава едните от другите." Почти безобидна, Дъглас Адамс
Аватар
Спиридон
 
Мнения: 223
Регистриран на: Съб Мар 15, 2014 1:38 pm

Re: Гребенников - платформа

Мнениеот hyparh » Пет Окт 24, 2014 11:18 am

Мерси за инфото, Спиридоне. Аз правих опита с помедняването в малка порцеланова купичка (200-250 мл.) с една чаена лъжичка син камък. Получи се наситено-син разтвор. Пуснах филтрирано DC около 50V на 1A като положителния полюс беше медна пластина, а отрицателния - обикновена шайба (беше нова и чиста, без замърсявания). Това, което се получи като покритие върху шайбата беше някаква черна субстанция, която лесно се избърсва и отдолу си е оригиналното покритие, без никакви следи от мед. Може би аз нещо съм сбъркал, не знам дали ток от 1А е с достатъчна плътност, а и не разбърквах разтвора по време на процедурата.
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

Re: Гребенников - платформа

Мнениеот icrow » Пет Окт 24, 2014 12:47 pm

Напрежението не е ли много? А и може би покритието на шайбата не е позволило. Пробвай с пирон примерно.
Аватар
icrow
 
Мнения: 1856
Регистриран на: Чет Май 02, 2013 9:49 pm

Re: Гребенников - платформа

Мнениеот Спиридон » Пет Окт 24, 2014 9:39 pm

hyparh, според това, което бях намерил преди и което аз следвах при помедняването:
- най-добре става с постоянен ток от батерия (нямам представа какво се разбира под филтриран :) - филтрирането колко изглажда флуктоациите?);
- разбъркването е важно при по-продължителен процес, за да се получи равномерно покритие навсякъде (предполагам и да се избегне утаяване), при теб това не би трябвало да е попречило, аз помедних едно ключе без никакво разбъркване;
- медните йони (Филипе, не гледай терминологията и описанието :wub: , те са официалните, ама истинските още ми убягват :) ) се "откъсват" при около 1V, затова е добре напрежението да е малко над 1V , защото при по-високи напрежения може да започнат да се "откъсват" и привличат и други йони. Не знам дали при по-високо напрежения няма да започнат да се привличат преимуществено други вещества от електролита, както и разни включения от медната пластина. Или пък да започне да излиза нещо от шайбата (стрелба в тъмното - напр. въглеродни атоми) ?!?
- слаб ток = бавен процес = качествено покритие, не би трябвало това да е проблем;
- концентрацията ми изглежда малко ниска. В нета видях 1 : 7 обемни (с махало ми излиза 1 : 10, но не съм го проверил още) като оптимално за качествено покритие, докато при теб е 1 : 40-50 (чаена лъжичка я дават около 5 ml, ако си я препълнил е пак е 1 : 20-25);
- ако повърхността не е съвсем чиста, то пак се образува покритие, но лесно пада, а ти пишеш, че въобще не се получава покритие, следователно не би трябвало чистотата на повърхността да е проблем; не вярвам някой да лакира шайби или да им прави повърхностно легиране;
- в идеалния случай се ползва дестилирана вода, аз ползвах т.нар. дейонизирана, но едва ли има чак такова значение. Предполагам вода, пречистена през тръба на Филип, също ще свърши много добра работа
- нямам представа дали има несъвместими с медта материали; на теория всичко електропроводящо следва да може да се помедни и много често се помедняват разни повърхности, за да може след това по-лесно да се посребрят или никелират.

Накратко :) - аз бих пробвал със значително по-нисък волтаж (1.5 - 2 - 3V) и по-висока концентрация 1 : 7-10.
"Ако животът я беше научил на нещо, то бе, че има случаи, когато не трябва да се връщаш за чантата си, и други, когато трябва. Сега оставаше да я научи как да различава едните от другите." Почти безобидна, Дъглас Адамс
Аватар
Спиридон
 
Мнения: 223
Регистриран на: Съб Мар 15, 2014 1:38 pm

Re: Гребенников - платформа

Мнениеот hyparh » Пет Окт 24, 2014 10:00 pm

Много благодаря за разяснението :cheers: Ще опитам при първа възможност, а може да пробвам и с 1V на 700А (да, седемстотин ампера :lol:) да видим какво ще се получи :)
Отговорите на всички въпроси са пред очите ни, просто повечето хора не ги виждат - засега.
Аватар
hyparh
 
Мнения: 494
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 9:26 pm
Местоположение: Нови хан

ПредишнаСледваща

Назад към Свободна енергия

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron